Szwedzka kultura picia kawy

Kawa to narodowy napój szwedów. Rytuał picia kawy jest w Szwecji tak silnie zakorzeniony, że mają oni specjalne słowo oznaczające przerwę na kawę – mówią na nią “Fika”. A my, chcąc promować w Polsce szwedzką kulturę picia kawy oraz koncepcje “lagom” stworzyliśmy markę Fika Flavour.

Skąd się wzięła fika w Szwecji? Tradycja fiki sięga XVII wieku, a Szwedzi zawdzięczają kawową przerwę królowi Karolowi XII, który podpatrzył ten zwyczaj podczas pobytu w Turcji. Nieodłącznym elementem kawowego rytuału są cynamonowe bułeczki, jednak coraz częściej bywają zastępowane innymi przekąskami.

Fika - szwedzka kultura picia kawy - kawa i bułeczka

Czym jeszcze jest fika? To społeczny fenomen – obyczaj, dzięki któremu mamy każdego dnia uzasadniony powód, aby na chwilę się zatrzymać, złapać oddech i porozmawiać ze znajomym, bo w fice równie ważne jak kawa jest towarzystwo, w którym ją pijemy.

Dlatego tworząc markę Fika Flavour przyświeca nam filozofia slow life. Chcemy zachęcać do zwolnienia tempa w codziennej pogoni za obowiązkami – zatrzymania się na chwilę, rozmowy i wypicia filiżanki świetnej kawy w doborowym towarzystwie bliskich lub współpracowników

Ważna jest dla nas również koncepcja lagom, czyli sztuka życia w równowadze. Szwedzkie “Lagom” oznacza w języku polskim mniej więcej: nie za dużo, nie za mało, czyli akurat tyle ile potrzeba – umiarkowanie i unikanie skrajności. Odzwierciedleniem tych wartości jest nasza kawa. Wysokiej jakości mieszanka o zrównoważonym smaku, nie za gorzka, ani nie za kwaśna.

Zauważyliśmy, że obecnie na rynku dostępne są setki różnych kaw. Wybór spośród tak wielu tej właściwej nie jest prosty, a wielu klientów przytłacza ilość dostępnych możliwości. Tym właśnie osobom chcemy pomóc i ułatwić podjęcie właściwej decyzji. Tak powstała Fika Flavour, czyli kawa dla zmęczonych nadmiarem opcji. Dzięki niej wybór jest prosty i zawsze trafny.

Nasza propozycja to kawa ziarnista premium – mieszanka brazylijskiej arabiki z odrobiną wysokogatunkowej robusty. Wypiliśmy tysiące filiżanek kawy, aby odnaleźć kompozycję idealną – wyważoną, nie za gorzką i nie za kwaśną, z przyjemnymi nutami czekolady i orzecha. Chcemy się z Tobą podzielić najsmaczniejszą kawą i jednocześnie dać powód do zasłużonej chwili wytchnienia.

To co, fika? 🙂