Jeśli lubicie kawę i andrzejkowe wróżby to ten wpis jest dla Was! Macie już plany na Andrzejki? Chcecie spędzić niezapomniany wieczór pełen magii i dobrej zabawy? Koniecznie poświęćcie chwilę i przeczytajcie nasz artykuł. Podpowiemy Wam jak wykorzystać tę świetną okazję do uchylenia rąbka tajemnicy otulającej przyszłość.

Zapewne każdy z Was dobrze zna popularne wróżby andrzejkowe takie jak lanie wosku, wróżby z butami czy z obierek jabłek, ale czy wiecie, że przyszłość może być zapisana w filiżance kawy?

Tasseomancja, bo tak właśnie nazywa się wróżenie z fusów kawy lub herbaty, zapoczątkowana została w Europie w XVII wieku, kiedy to holenderscy kupcy wprowadzili herbatę z Chin do powszechnego obrotu. Szczególną popularność osiągnęła w Anglii, Szkocji i Irlandii, gdzie zaczęto wytwarzać nawet specjalne gliniane naczynia służące do wróżenia z fusów. Jednak obyczaj wróżenia z fusów kawy najmocniej zakorzenił się w tradycji tureckiej. Dawniej niemal każda turecka kawiarnia miała swojego wróżbitę. Teraz można ich spotkać głównie w miejscach najczęściej odwiedzanych przez turystów. Obecnie tasseomancja stała się tak popularna w Turcji, że uatrakcyjnia większość towarzyskich spotkań kobiet.

A zatem od czego zacząć…

Aby móc odczytać przyszłość kawa musi być zaparzona w odpowiedni sposób. Najlepiej przygotować kawę po turecku. Niezbędny do tego będzie tygielek, mała filiżanka, drobno mielona kawa, łyżeczka cukru, szklanka zimnej wody. Jeżeli ktoś lubi przyprawy można dodać cynamon i kardamon.

Do tygielka wsypujemy łyżeczkę kawy i cukru oraz ewentualne przyprawy, dokładnie mieszamy, zalewamy wodą i gotujemy na małym ogniu. Gdy na powierzchni naparu pojawi się pianka należy ją delikatnie zebrać. Pamiętajmy aby nie dopuścić do zagotowania kawy. Gdy zacznie wrzeć należy ją zdjąć z ognia, odczekać aż lekko opadnie i znów postawić na ogień. Czynność powtórzyć trzykrotnie. Prawidłowo przyrządzona kawa powinna mieć cienką warstwę pianki.

Tak zaparzony napój przelewamy do jasnej, porcelanowej filiżanki, by móc łatwiej zidentyfikować kształty do wróżb.

wróżenie z fusów kawy

I co dalej….

Niektórzy specjaliści od tego rodzaju rytuałów zachęcają, aby przed ceremoniałem oddać się medytacjom i zastanowić się czego tak naprawdę chcemy dowiedzieć się o swojej przyszłości.

A więc zaczynajmy! Kawę pijemy spokojnie, bez pośpiechu i w skupieniu, zastanawiając się w dalszym ciągu nad nurtującymi nas pytaniami. Gdy na dnie zostanie już tylko trochę naparu, przykrywamy filiżankę spodeczkiem, trzykrotnie zakręcamy nią w powietrzu, tak by rozprowadzić fusy po jej ściankach, a następnie odstawiamy ją do góry dnem i czekamy aż osad odrobinę obeschnie. Po kilku minutach podnosimy ją jednym szybkim ruchem i zaczynamy wróżenie!

Przepowiednie odczytane ze ścianek filiżanki obejmują mniej więcej rok. Im znaki wróżebne położone są dalej dna, tym krótszy będzie czas oczekiwania na spełnienie wróżby. Interpretację symboli rozpoczynamy od miejsca, w którym znajduje się uchwyt i kierujemy się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Najistotniejsze są znaki zapisane na ściance z uchwytem, ponieważ to one będą dotyczyć naszej najbliższej przyszłości i odnosić się do naszego życia osobistego i emocjonalnego.

Jeżeli wnętrze filiżanki bogate jest w wyraźne kształty i figury to znak, że osoba, której wróżba dotyczy wiedzie dynamiczne życie, w którym dużo się dzieje. Natomiast drobne i bardzo precyzyjne kształty oznaczają, że dana osoba dobrze wie co robi i ma zaplanowany każdy ruch.

Pamiętajmy, że znaki możemy interpretować pojedynczo, doszukując się w nich określonych kształtów, liter czy cyfr, jak również postrzegać obraz całościowo. Poniżej przedstawiamy listę wybranych figur i ich znaczeń. Miłej zabawy!

A więc spotkajcie się w gronie najbliższych i dajcie ponieść się magii tej wyjątkowej nocy. Sprawdźcie co mówią gwiazdy i odkryjcie tajemnice swojej przyszłości.     

Anioł – pomoc bliskich

Arka – spokój, relaks, wypoczynek

Balon – podejmowanie ważnych decyzji

Bukiet – wsparcie znajomych

But – nadchodząca podróż

Cyrkiel – nowy projekt

Dąb – udzielenie komuś pomocy

Figa – nowa miłość

Flaga – ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem

Gołąb – zakończenie sporów

Kaczka – trafna decyzja w sprawach finansowych

Klucz – rozwiązanie trudnej sprawy

Koniczyna – szczęście

Korona – podwyżka, awans

Krowa – narodziny potomka

Księżyc – romans

Owoc – dobra passa, dobrobyt

Serce – prawdziwa miłość

Słoń – pomyślność

Zwierciadło – zadowolenie z siebie

Żaba – fortuna

A jeśli chcielibyście odkryć nową pyszną kawę, zajrzyjcie do naszego sklepu z kawą ziarnistą.