Temat zdrowotnych właściwości kawy lub jej szkodliwości stale jest obecny w mediach. Wiele osób zastanawia się jaki wpływ na zdrowie ma ich ulubiony napój. Ostatnio pojawiły się też nowe badania w kwestii oddziaływania kawy na nasz organizm, dlatego postanowiliśmy zgłębić ten temat.

Oczywiście, aby przyjrzeć się temu tematowi obiektywnie należy przyjąć pewne uogólnienia. Wiadomo, że każdy organizm jest inny i wypicie takiej samej ilości kawy może powodować nieco inne skutki. No dobrze, to zaczynajmy.

zdrowa kawa

Często można się spotkać z poglądem, że należy ograniczać spożycie kawy ze względu na znajdującą się w niej kofeinę mogącą powodować nadciśnienie i choroby serca. Najnowsze badania wykazują jednak, że umiarkowane spożycie kawy nie tylko nie wpływa niekorzystnie na układ sercowo naczyniowy, ale wręcz może być “eliksirem życia”.

Z badań przeprowadzanych w ostatnich latach wyłania się zdecydowanie pozytywny obraz kawy. Jakie to pozytywne właściwości posiada kawa?

Przede wszystkim chroni przed chorobami serca i układu oddechowego, a także przed nowotworami, chorobami nerek czy wątroby. Wnioskiem przedstawionym przez dr Marca Guntera z Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem jest obniżenie o 12% ryzyka przedwczesnej śmierci przez osoby wypijające jedną filiżankę kawy dziennie (badanie przeprowadzone na próbie 215 tys. respondentów).

Inne badania prowadzone na uniwersytecie Harvarda również potwierdziły, że picie kawy zmniejsza ryzyko zachorowań na choroby sercowo-naczyniowe, cukrzycę jak również na choroby starcze takie jak Alzheimer czy Parkinson. To świetne powody, aby zaczynać od kawy każdy dzień.

kawa z cremą

Co poza zapobieganiem chorobom? Najczęściej spotykanym przez nas pozytywnym działaniem kawy jest wpływ na pracę mózgu oraz pamięć – szczególnie w przypadku osób starszych.

Kawa poza kofeiną zawiera wiele substancji korzystnie wpływających na organizm. Jest to między innymi witamina P, a także witaminy z grupy B, które korzystnie wpływają na układ nerwowy. Dobrym pomysłem może być kawa po posiłku ze względu na znajdujące się w niej kwasy organiczne, które razem z kofeiną wspomagają trawienie.

Warto również dodać, że kawa ma działanie przeciwalergiczne. Kofeina redukuje wydzielanie histaminy, której zwiększona obecność odpowiada za reakcje alergiczne. Działa również rozkurczowo na drogi oddechowe (ułatwia oddychanie), co może być cenną informacją dla osób chorujących na astmę.

Patrząc na przeprowadzone badania można wysnuć wniosek, że warto wprowadzić kawę do diety i może ona stanowić element zdrowego stylu życia. To co trzeba zdecydowanie podkreślić to umiar. Spożywanie kawy w nadmiarze nie jest zalecane. Natomiast jaka ilość jest dopuszczalna jest kwestią indywidualną i zależy od organizmu. Standardowo przyjmuje się, że są to 3-4 filiżanki dziennie.

Obecność w kawie przeciwutleniaczy, związków fenolowych i antyoksydantów sprawia, że każdy kawosz powinien być zadowolony. Kawa spożywana w rozsądnej ilości poza tym, że umili nam każdy dzień to również korzystnie będzie wpływała na nasz organizm.

Naturalną i pysznką kawę znajdziesz w naszym sklepie Fika Flavour kawa ziarnista.