Często zdarza się słyszeć pytania, o to czym się różni jedna kawa od drugiej, arabica od robusty, kawa z Brazylii od kawy z Etiopii i tak dalej. Którą wybrać skoro jest tak wiele dostępnych możliwości? Od czego zacząć? Z tych powodów dla wszystkich osób dopiero zaczynających swoją przygodę z kawą, w tym wpisie przedstawiam garść informacji, które sprawią, że będziecie bardziej świadomymi kawoszami.

Arabica i Robusta

Na świecie jest wiele gatunków kawowca, jednak najbardziej popularne odmiany to arabica i robusta. Arabica stanowi ponad 70% upraw i jest uważana za smaczniejszą i lepszą jakościowo. Natomiast robusta to niecałe 30% upraw i towarzyszy jej opinia gorszej kawy. Przede wszystkim jest tak dlatego, ponieważ robusta zawiera więcej kofeiny i zarazem mniej cukru co powoduje, że jej smak jest bardziej gorzki i ziemisty.

Dodatkowym najbardziej popularnym rozróżnieniem kaw jest podział na region pochodzenia. Kawa jest uprawiana w tzw. pasie kawowym – rozciągającym się między zwrotnikiem raka i zwrotnikiem koziorożca.

Charakterystyczne cechy kaw z poszczególnych regionów:

  • Kawy z Ameryki Południowej – delikatne smaki pozbawione goryczy i kwasowości, nuty orzechów i czekolady.
  • Kawy z Afryki – bardzo żywe aromaty owocowe, kwieciste, delikatna kwasowość.
  • Kawy z Azji –  delikatne, słodkie smaki, nisko kwasowe aromaty z leśnymi i ziemnymi nutami.

arabica-a-robusta-vademecum-kawosza

Palenie kawy – rodzaje

Niezwykle ważnym elementem jest data palenia kawy. Pomimo, że termin przydatności do spożycia jest bardzo długi, bo aż dwa lata to wraz z upływem czasu ziarna tracą swoją świeżość i aromat. Kawę najlepiej spożyć w ciągu 3 miesięcy od wypalenia.

Można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje palenia:

  • Palenie jasne – inaczej nazywane New England (kolor ziaren lekko brązowy).
  • Palenie średnie – amerykańskie (ziarna średnio brązowe).
  • Palenie mocne – wiedeńskie (ciemno brązowy kolor).

Generalnie im jaśniejsze palenie jest zastosowane tym bardziej są wyczuwalne naturalne nuty smakowe danej kawy. Wraz z mocniejszym paleniem kawa będzie miała mniejszą kwasowość, ale równocześnie większą gorycz i mniejszą zawartość kofeiny. Ziarna kawy po wypaleniu zawierają ponad 700 związków aromatyczno-smakowych (więcej niż wino!).

Jak poprawić jakość kawy?

I na koniec najskuteczniejszy sposób poprawy smaku kawy – samodzielne mielenie tuż przed zaparzeniem. Kawa w ziarnach jest w stanie długo utrzymywać dobrą jakość, jednak po zmieleniu szybko wietrzeje. Mielenie chwile przed zaparzeniem to najłatwiejsza metoda na napar dobrej jakości. Jeśli używacie ekspresu z wbudowanym młynkiem to świetnie. W innym przypadku warto kupić młynek.

W zależności od metody parzenia kawy, należy pamiętać o ogólnej zasadzie w kwestii grubości mielenia:

  • Mielenie drobne – ekspresy ciśnieniowe.
  • Mielenie średnie – kawiarki, aeropress.
  • Mielenie grube – ekspresy przelewowe, chemex, french press, dripy.

Warto spróbować różnych wariantów zarówno palenia i mielenia, aby odkryć swój ulubiony smak.

Nasze ulubione ziarna znajdziesz tutaj.